2020/07/07
۱۳۹۹ سه شنبه ۱۷ تير
سخنرانی برای صندلی‌های خالی / نخستین گردهمایی ترامپ از زمان شیوع کرونا

سخنرانی برای صندلی‌های خالی / نخستین گردهمایی ترامپ از زمان شیوع کرونا

همه چیز آن‌طور که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا انتظار داشت پیش نرفت؛ نخستین گردهمایی انتخاباتی او از زمان شیوع کرونا در حالی به اتمام رسید که حتی تا مدتی پس از آنکه ترامپ به واشنگتن بازگشت، معترضان در شهر تالسای اوکلاهما در بیرون محل برگزاری این گردهمایی شعارهایی علیه دولت آمریکا و نژادپرستی در این کشور سر می‌دادند. انتخاب شهر تالسا محل برگزاری این گردهمایی بی‌دلیل نبود. این شهر در سال 1921 شاهد قتل‌عام بیش از 300 آفریقایی-آمریکایی بود. کشتار این سیاه‌پوستان توسط جمعیتی از سفیدپوستان مشاجره‌برانگیز شد و تمام اینها در حالی است که محبوبیت دونالد ترامپ به علت اداره بد بحران کووید19 و پاسخ او به ماجرای مرگ جورج فلوید کاهش یافته است.

وب‌سایت خبری سی‌ان‌ان در این باره در گزارشی می‌نویسد: در روزی که دست‌اندرکاران ستاد انتخاباتی ترامپ با توجه به اینکه بیش از یک میلیون نفر برای حضور در این همایش نام‌نویسی کرده بودند، انتظار جمعیت عظیمی را داشتند، اما این تجمع به آن اندازه‌‌ای که انتظار می‌رفت نبود، به‌طوری که مسئولان ستاد انتخاباتی ترامپ از بیم خشم رئیس‌جمهوری، ناگزیر به تغییر برخی از برنامه‌های این همایش شدند. در گزارش روزنامه واشنگتن‌پست هم آمده است که رئیس‌جمهوری آمریکا پس از ابراز خوش‌بینی و تأکید بر حضور پرشور مردم، شنبه‌شب در حالی در تالسا سخنرانی کرد که بسیاری از صندلی‌ها خالی بود. بیشتر حامیان ترامپ که در مرکز 19هزارنفره بوک گرد هم آمده بودند، ماسک به صورت نداشتند و این در حالی بود که چند ساعت قبل ستاد تبلیغاتی او اعلام کرده بود جواب آزمایش کرونای شش نفر از اعضای گروه برگزارکننده این گردهمایی مثبت بوده است.

سخنرانی ترامپ که نزدیک به دو ساعت طول کشید، پر از شکایت، دروغ و ادعاهای خلاف واقع بود. او در سخنرانی انتخاباتی خود به آلمان پرداخت و بار دیگر اعلام کرد که 10 هزار نفر از سربازان آمریکایی مستقر در این کشور را به نقطه دیگری منتقل خواهد کرد. ترامپ همچنین مدعی شد که آلمان یک بیلیون دلار به ناتو مقروض است. رئیس‌جمهوری آمریکا گفت که آلمان ظرف ۲۵ سال گذشته آن‌گونه که باید و شاید بودجه برای تقویت توان نظامی خود اختصاص نداده است. ترامپ گفت: «آلمان از ما انتظار دارد که از آن کشور در برابر تهدیدهای روسیه دفاع کنیم. حال آنکه دولت آلمان میلیاردها دلار به روسیه برای تأمین انرژی خود پرداخت می‌کند». اشاره رئیس‌جمهوری آمریکا به پروژه «نورد‌استریم ۲» است. پروژه‌ای که قرار است گاز روسیه را به آلمان و به بخش‌هایی از اروپای غربی منتقل کند.

اما در حالی که محبوبیت رئیس‌جمهوری آمریکا به‌خاطر واکنشش به اعتراض‌های آمریکا کاهش یافته است؛ در سخنرانی خود اشاره‌ای به جورج فلوید، شهروند رنگین‌پوستی که در خشونت پلیس جان باخته و به اعتراضات گسترده در آمریکا و دیگر نقاط جهان دامن زده بود، نکرد و حتی از خشونت پلیس در آمریکا نیز چیزی نگفت. ترامپ تنها به گفتن این موضوع بسنده کرد که اگر رقیب انتخاباتی او جو بایدن در انتخابات پیش‌روی ریاست‌جمهوری آمریکا پیروز شود، آن‌گاه امنیت از بین می‌رود. ترامپ مدعی شد که جو بایدن در برابر «چپ‌های رادیکال» تسلیم شده و اگر پیروز شود، بودجه پلیس را کاهش داده و حتی پلیس را منحل می‌کند. سخنرانی برای صندلی‌هایی که اکثرا خالی بود، در شرایطی روی داد که ترامپ انتظار داشت حضور پرشمار طرفدارانش پس از صد روز وقفه در کارزار انتخاباتی به علت همه‌گیری ویروس کرونا، به منزله بازگشتی پیروزمندانه برای او به شمار رود.

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.