2020/08/13
۱۳۹۹ پنج شنبه ۲۳ مرداد
یك‌صدا در برابر ترامپ
جمهوری‌خواهان و دموكرات‌ها با خواسته تعویق انتخابات مخالفت كردند

یك‌صدا در برابر ترامپ

اختلاف دورقمی جو بایدن با دونالد ترامپ در نظرسنجی‌ها، برتری نامزد دموکرات‌ها در ایالت‌های کلیدی و سوءمدیریت ترامپ در جریان بروز بحران کرونا و تبعات عظیم اقتصادی آن برای ایالات متحده، ترامپ را نگران شکست در انتخابات ریاست‌جمهوری در ماه نوامبر کرده است.

با توجه به شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های برگزاری تجمعات، به احتمال بسیار زیاد انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در بسیاری از مناطق از طریق پست و ایمیل انجام می‌شود و ترامپ برای بهبود موقعیت خود و برگزاری انتخابات در شرایط عادی، امیدوار است که بتواند انتخابات سوم نوامبر را به تعویق بیندازد؛ اتفاقی که تاکنون در ایالات متحده رخ نداده و انتخابات حتی در زمان جنگ نیز در زمان مقرر برگزار شده است.

عقب‌نشینی از توییت جنجالی

رئیس‌جمهوری آمریکا در توییتی جنجالی نوشت: «با رأی‌‌گیری سراسری به صورت پستی (و نه رأی‌گیری غیابی که اقدام درستی است)، نتیجه انتخابات 2020 می‌تواند غیر قابل اعتمادترین و متقلبانه‌ترین در تاریخ آمریکا باشد و این باعث خجالت و سرافکندگی برای ایالات متحده خواهد بود. بهتر نیست انتخابات را تا زمانی که مردم بتوانند در شرایط عادی و با روشی مناسب، دقیق و امن رأی بدهند، به تعویق بیندازیم؟».

ترامپ کمتر از یک روز پس از این توییت جنجالی، تلاش کرد از موضع خود عقب‌نشینی کند و گفت قصد ندارد انتخابات را به تعویق بیندازد و فقط می‌خواهد این انتخابات بدون تقلب برگزار شود.

رأی‌گیری پستی از روش‌هایی است که دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه با توجه به بحران کرونا بر سر آن در حال مذاکره هستند، اما این سنگ‌اندازی‌های ترامپ مانع از دستیابی به توافقی جامع برای روش برگزاری انتخابات میان دو حزب شده است.

ترامپ پیش از این هم اعلام کرده بود درباره نتیجه انتخابات 2020 شاید تردیدهایی داشته باشد و تاکنون تأکید نکرده که نتیجه این انتخابات هرچه باشد، آن را خواهد پذیرفت. بااین‌حال، این برای نخستین‌بار است که ترامپ علنا خواستار تعویق برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا می‌شود و موضوع تقلب در آن را مطرح می‌کند.

جو بایدن، رقیب ترامپ، درباره احتمال عدم پذیرش شکست در انتخابات از سوی ترامپ به او هشدار داده‌ و گفته اگر ترامپ در صورت شکست در رأی‌گیری، نتیجه را نپذیرد، «فرماندهان نیروهای مسلح ایالات متحده او را از کاخ سفید بیرون خواهند کرد».

این بار هم نانسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا، در واکنش به توییت ترامپ تأکید کرد: «تعویق زمان برگزاری انتخابات در حوزه اختیارات رئیس‌جمهور نیست و کنگره باید درباره آن تصمیم‌گیری کند و تاکنون هم تصمیمی برای آن گرفته نشده است».

‌انتخابات در تاریخ مقرر

اما تندترین انتقادها این بار از سوی هم‌حزبی‌ها و حامیان ترامپ صورت گرفت. «میچ مک‌کانل»، رهبر اکثریت جمهوری‌خواه سنا، واکنشی تند به توییت ترامپ نشان داد و در مصاحبه‌ای گفت: «به‌تعویق‌افتادن انتخابات در آمریکا یک اتفاق بی‌سابقه است و تأکید می‌کنم که انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور در تاریخ مقرر یعنی سوم نوامبر برگزار خواهد شد. در تاریخ کشورمان حتی در زمان وقوع جنگ، رکود و جنگ داخلی، انتخابات فدرال هرگز به تأخیر نیفتاده و این بار هم به تأخیر نخواهد افتاد. ما راهی برای اینکه انتخابات در روز سوم نوامبر2020 برگزار شود، خواهیم یافت. هر شرایطی هم که پیش بیاید، ما انتخابات را در تاریخ سوم نوامبر که از قبل برنامه‌ریزی شده، برگزار خواهیم کرد».

«جان تون»، از سناتورهای ارشد جمهوری‌خواه و از اعضای رهبری جمهوری‌خواهان نیز توییت ترامپ را «صرفا برای جلب توجه رسانه‌ای» قلمداد و تأکید کرد: «این اظهارات معمولا جدی گرفته نمی‌شوند. ما از سال 1788 تاکنون همواره در ماه نوامبر انتخابات ریاست‌جمهوری را برگزار کرده‌ایم و این بار هم تردیدی نیست که انتخابات در سوم نوامبر برگزار می‌شود».

«الن وینتراب»، از اعضای ارشد کمیسیون فدرال انتخابات آمریکا نیز در واکنش به اظهارات ترامپ هشدار داد: «اصولا رئیس‌جمهور در جایگاهی نیست که درباره تعویق زمان انتخابات تصمیم‌گیری کند. این امر از اختیارات رئیس‌جمهور خارج است و تغییری هم در این تاریخ ایجاد نخواهد شد».

تفسیر متفاوت ترامپ از قانون
بر اساس قانون اساسی ایالات متحده، نه رئیس‌جمهور و نه معاون رئیس‌جمهور نمی‌توانند تاریخ انتخابات ریاست‌جمهوری را تغییر دهند؛ چراکه «اگر رئیس‌جمهور بخواهد اختیار تعیین تاریخ انتخابات ریاست‌جمهوری را داشته باشد، قطعا زمانی را تعیین خواهد کرد که به سود خودش باشد و این امر با دموکراسی و برابری مغایر است».در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا دو مکانیسم با هم انجام می‌شوند؛ بر اساس قانون، پیروز انتخابات ریاست‌جمهوری فردی است که بتواند فارغ از تعداد رأی، بیشترین رأی الکترال را به دست آورد. آرای الکترال هر ایالت هم به نامزدی می‌رسد که در رأی‌گیری عمومی آن ایالت بیشترین رأی را کسب کرده باشد.
اختیارات اضطراری هم که رئیس‌جمهور آمریکا دارد، شامل انتخابات ریاست‌جمهوری نمی‌شود. بااین‌حال، دونالد ترامپ معتقد است رئیس‌جمهور چنین قدرتی دارد. او بارها به اختیارات اضطراری رئیس‌جمهور استناد کرده، ولی واقعیت این است که قانون اساسی آمریکا چنین قدرتی به رئیس‌جمهور نداده است. تاکنون فقط یک بار در سال 1952 و در جریان جنگ کره بود که هری ترومن، رئیس‌جمهور وقت آمریکا، از قانون اختیارات اضطراری استفاده کرد و با اشاره به وضعیت جنگی در شبه‌جزیره کره، دستور داد تا صنایع فولادی آمریکا مصادره شود، اما همین اقدام هم با مخالفت دیوان عالی آمریکا روبه‌رو شد. دیوان عالی رأی داد که «قدرت قانون‌گذاری در عادی‌ترین و در بحرانی‌ترین شرایط فقط به کنگره تفویض شده و رئیس‌جمهور قدرت قانون‌گذاری ندارد».بر اساس اصل بیستم قانون اساسی ایالات متحده، انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا هر چهار سال یک بار و در اولین سه‌شنبه ماه نوامبر برگزار می‌شود. دوره ریاست‌جمهوری و معاونت ریاست‌جمهوری نیز در بیستم ژانویه هر چهار سال به پایان می‌رسد. تغییر در این قانون فدرال نیازمند رأی هر دو مجلس کنگره است.

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.