2020/11/29
۱۳۹۹ يکشنبه ۹ آذر
صائب عریقات، بعد از ابتلا به کرونا درگذشت

صائب عریقات، بعد از ابتلا به کرونا درگذشت

صائب عریقات، یکی از قدیمی‌ترین مذاکره‌کنندگان و دیپلمات‌های فلسطینی ‌که چند دهه‌ سخنگوی تشکیلات خودگردان بود، در سن ۶۵ سالگی درگذشت.

به گزارش بی‌بی‌سی، آقای عریقات، از اعضای ارشد جنبش فتح بود که مدتی پیش به ویروس کرونا مبتلا شد و به خاطر وخامت حالش در بیمارستان بستری شد.

او سه هفته پیش از خانه‌اش در اریحا واقع در سرزمین‌های اشغالی به بیمارستانی اسرائیلی در بیت‌المقدس منتقل شد. به گفته بیمارستان هداسا آقای عریقات در بخش مراقبت‌های ویژه در گذشته است.

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، مرگ صائب عریقات را "ضایعه‌ای بزرگ" برای فلسطینی‌ها دانست.

صائب عریقات دبیر کل سازمان آزادی‌بخش فلسطین و مذاکره‌کننده ارشد فلسطینی‌ها در گفت‌وگوهای صلح با اسرائیل بود که با میانجیگری آمریکا شکل گرفت اما در سال ۲۰۱۴ شکست خورد.

آقای عریقات همچنین یکی از معماران پیمان اسلو بود که در دهه نود میلادی منجر به امضای توافق‌هایی بین فلسطینی‌ها و اسرائیل شد.

او یکی از حامیان سرسخت راه حل تشکیل دو کشور مستقل و از منتقدان جدی سیاست‌های ساخت شهرک‌های یهودی‌نشین در سرزمین‌های اشغالی بود و می‌گفت این سیاست چشم‌انداز تشکیل کشور فلسطین را از بین می‌برد.

صائب عریقات چند ماه پیش تصمیم امارات متحده عربی برای عادی‌سازی روابط با اسرائیل را "قاتل راه حل دو کشور" خواند و آمریکا و دولت دونالد ترامپ را که میانجی این توافق بود "بخشی از مشکل در خاورمیانه" توصیف کرد.

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.