2020/12/02
۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۲ آذر
صاحب یكی از استثنائی‌ترین صداها
پرویز بهرام درگذشت

صاحب یكی از استثنائی‌ترین صداها

بهناز شیربانی

شرق آنلاینپرویز بهرام، صاحب یكی از خاص‌ترین صداهای دوبله ایران روز گذشته ششم خرداد ماه درگذشت.
پرویز بهرام دانش‌آموخته کارشناسی حقوق قضائی و وکیل رسمی دادگستری بود. او کار دوبله را از اواخر دهه 20 و دربا دوبله فیلم ایتالیایی هنرپیشه آغاز کرد. مستند «جاده ابریشم» ازجمله آثاری است كه بسیاری خاطره شنیدن صدای بهرام را در روایت این مستند فراموش نكرده‌اند و بدون شك صدای او در سریال سلطان صاحبقران و صداپیشگی او در نقش امیركبیر با بازی زنده‌یاد ناصر ملك‌مطیعی فراموش‌ناشدنی است. صدای او در نقش هری لایم در فیلم مرد سوم و بروتوس در فیلم ژولیوس سزار از دیگر آثار ماندگار اوست. پرویز بهرام فعالیت هنری‌اش را 60 سال پیش از تئاتر آناهیتا آغاز كرد. زمانی كه برای نقش اتللو در نمایش آقای كسمایی انتخاب شد و بدون تردید می‌توان گفت این نقش‌آفرینی او از بازی سرگئی باندارچوک در فیلم اتللو جذاب‌تر بود.  چنگیز جلیلوند خاطراتش از پرویز بهرام را با این جملات آغاز می‌كند: «آن زمان من هم در تئاتر كارآموز بودم و رفاقت ما آغاز شد و در دوبله ادامه پیدا كرد. او سال‌ها به عنوان دوبلور و مدیر دوبلاژ كار كرد و در آثار زیادی همكاری كردیم. پرویز بهرام صدای فوق‌العاده‌ای داشت و هیچ‌وقت از كاركردن با او خسته نمی‌شدم. صدای او را نمی‌توان به راحتی فراموش كرد، درست مثل صدای زنده‌یاد محتشم كه یگانه بود». جلیلوند در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفت: «او سال‌ها كار وكالت انجام می‌داد هرچند اولویتش همیشه دوبله بود اما جالب است كه با روحیه شوخ و طنازانه‌اش كار وكالت را هم جذاب انجام می‌داد و بسیاری از پرونده‌هایش را با همان روحیه آرام و شوخ به پایانی خوش می‌رساند. پرویز بهرام عاشقانه برای هنرش و كار دوبله زیست. هرچند در هفت، هشت سال گذشته بی‌مهری زیادی در حق او شد كه نمی‌توان آن را به راحتی فراموش كرد».
جلیلوند گفت: «دستمزد پایین هنرمندان پا به سن گذاشته در عرصه دوبله به نظر من آسیبی جدی است كه آن را جدی نمی‌گیریم. این بی‌مهری در حق پرویز بهرام هم شد و با اینكه در سال‌های آخر عمرش هنوز توان دوبله داشت؛ هرچند در ساعاتی طولانی‌تر از چیزی كه در سابق از او دیده بودیم اما متأسفانه از او دریغ شد. با اینكه همه ما از جوان‌گرایی در تمامی عرصه‌ها استقبال می‌كنیم اما به نظرم خیلی عادلانه نیست كه پیش‌كسوتان این عرصه به حاشیه بروند و سراغی از آنها گرفته نشود. به هر روی این چرخه طبیعی زندگی است كه همه روزی پیر می‌شوند و مثل سابق فعالیت نخواهند داشت».
او به صحبت‌هایش درباره پرویز بهرام این‌طور پایان می‌دهد: «پرویز بهرام صاحب یكی از استثنائی‌ترین صداها بود. صدای او باشخصیت بود. به قول استاد كسمایی كه همیشه می‌گفت صدای پرویز بهرام سفارتی است. متأسفم كه او را از دست دادیم، كسی كه قطعا جایش در هنر این كشور خالی خواهد ماند. یادش گرامی».

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها
شربیانی 1398/03/16
روحش شاد و یادش گرامی

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.