2020/09/24
۱۳۹۹ پنج شنبه ۳ مهر
به ماسکهای خانگی اعتماد کنید

به ماسکهای خانگی اعتماد کنید

کارشناسان حوزه سلامت عمومی مدتها است شهروندان را به استفاده از ماسک تشویق می‌کنند. آنها معتقدند ماسک یکی از موثرترین وسایلی است که به‌وقت همه‌گیری ویروس کمک می‌کند و مانع از انتشار آن می‌شود.

سحر طلوعی - شرق‌آنلاین: درهای مدارس دوباره باز شده‌اند، پارکها و مراکز تفریحی آماده خوش‌آمد‌گویی به شهروندان هستند و رستورانها هم از فضای باز برای پذیرایی از مشتری‌های خود استفاده می‌کنند. با این حساب زندگی در حال بازگشت به وضعیت عادی است؛ گرچه ویروس کرونا این حرفها حالی‌ش نمی‌شود و به همه جا سر می‌زند و حضور دارد. 

این اتفاقات باعث شده گروهی از محققان دانشگاه علوم پزشکی دوک آمریکا راه‌کار تحلیلی جالبی برای میزان تاثیرگذاری انواع ماسکها بر جلوگیری از انتشار ویروس تدارک ببینند و بهترین و بدترین ماسکها را شناسایی کنند. 

این تحقیق زمانی شروع شد که استاد دانشگاه علوم پزشکی دوک مشغول کمک به گروهی بود که درنظرداشت برای نیازمندان ماسک تهیه کند. او می خواست مطمئن شود ماسکهای تهیه شده، به حد کافی در مقابله با انتشار ویروس موثر است.

در مطالعه‌ای که چند روز پیش این گروه منتشر کردند مشخص شد آنها از روشی بسیار ساده برای تعیین حد تاثیر‌گذاری ماسکها استفاده کرده ‌اند؛ اشعه لیزر، گوشی تلفن همراه و یک جعبه سیاه. 

مارتین فیشر به عنوان یکی از اعضای فعال در این تحقیق می‌گوید ما در بدنه جعبه‌ای سیاه‌رنگ شکاف ایجاد کردیم تا با تا باندن اشعه لیزر نواری باریک از نور داخل جعبه داشته باشیم. سپس در قسمت جلویی جعبه سوراخی ایجاد کردیم تا محلی باشد برای حرف زدن. روی دیواره مقابل هم دوربین گوشی همراه را تعبیه کردیم تا ذرات نورانی ناشی از قطرات تنفسی و آب دهان را که هنگام حرف زدن در فضا منتشر می‌شود، ضبط کند. سپس با یک الگوریتم ساده کامپیوتری تعداد قطراتی را که در فضا منتشر شده بود، محاسبه کردیم. 

همانطور که می‌دانید کارشناسان حوزه سلامت عمومی مدتها است شهروندان را به استفاده از ماسک تشویق می‌کنند. آنها معتقدند ماسک یکی از موثرترین وسایلی است که به وقت همه‌گیری ویروس کمک می‌کند و مانع از انتشار آن می‌شود. این اعتقاد باعث شده در ایالتهای آمریکا انواع متفاوتی از ماسک تولید و استفاده شود.

بعد از این تحقیق ساده مشخص شد برخی از ماسکهای تولیدی به معنای واقعی کلمه در ممانعت از انتقال و انتشار ویروس هیچ تاثیری ندارند. محققان ۱۴ نوع ماسک مرسوم و در دسترس عموم از جمله ماسکهای N95 را که اغلب کادر درمان از آنها استفاده می‌کنند، به همین روش ساده تست کردند تا مشخص کنند کدام یک کارآمد است و کدام یک هیچ تاثیری ندارد.

آنها ابتدا آزمایش را بدون ماسک انجام دادند و سپس هر کدام از انواع ماسکها را ۱۰ بار آزمایش کردند. 

در این تحقیقات مشخص شد مناسب‌ترین و کارآمدترین ماسکها موجود همین ماسک N95 است. ماسکهای سه‌لایه موسوم به ماسک جراحی و ماسکهای پارچه‌ای نخی که شهروندان اغلب در خانه آنها را درست می‌کنند هم در این آزمایش عملکرد مناسبی از خود نشان دادند. 

کمترین میزان کارآمدی در میان ماسکها در این آزمایش مربوط می‌شود به شال گردنهایی که اغلب دوندگان هنگام راه‌رفتن از آن بهره می‌گیرند. در این آزمایش مشخص شد این مدل شال‌گردن ها که این روزها گاهی به عنوان ماسک مورد استفاده قرار می‌گیرند، قطرات بزرگ تنفسی را به قطرات کوچک تبدیل می‌کنند و در نهایت باعث انتشار آسان‌تر آنها و ویروس می‌شوند. فیشر می‌گوید در واقع این این آزمایش نشان داد استفاده از شال ‌گردن‌ها به عنوان ماسک هیچ فرقی با حالت بدون ماسک ندارد. ماسکهایی که با پارچه‌های بانداژ و همچنین ماسکهای بافتنی هم در زمره بدترین ماسک‌ها قرار می‌گیرند.

او تاکید می‌کند با اینکه آزمایش آنها ساده بوده و چیزی حدود ۲۰۰ دلار هزینه برداشته که آن هم مربوط بوده قیمت دستگاه لیزر، شهروندان در خانه چنین آزمایشی را انجام ندهند. او می‌گوید اشعه لیزر برای چشم خطرناک است و مردم با این آزمایش به چشم خود آسیب می‌زنند. این محققان امیدوار هستند این‌ آزمایش ساده را شرکتهای تولید ماسک برای شهروندان انجام دهند تا آنها در جریان عملکرد ماسکها و تفاوتهایشان قرار بگیرند.

فیشر می‌گوید ما فقط می‌خواستیم با ابزاری ساده به مردم نشان دهیم همین ماسکهای پارچه‌ای (نخی) که آنها در خانه درست می‌کنند به قدر کافی عملکرد مناسب و کارآمدی در توقف انتشار ویروس دارند.

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.