2020/10/28
۱۳۹۹ چهارشنبه ۷ آبان
آزمایشگاه‌های فرانسه و سوئد مسمومیت ناوالنی  را تایید کردند

آزمایشگاه‌های فرانسه و سوئد مسمومیت ناوالنی را تایید کردند

دولت آلمان اعلام کرد، دو آزمایشگاه دیگر به طور مستقل تایید کردند که الکسی ناوالنی، منتقد کرملین با عامل اعصاب نوویچوک مسموم شده است و از روسیه خواست تا همکاری کند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، اشتفان زایبرت، سخنگوی دولت آلمان در بیانیه‌ای گفت: آزمایشگاه‌های ویژه‌ای در سوئد و فرانسه یافته‌های اولیه آلمان را تایید کرده‌اند. ما بار دیگر از روسیه می‌خواهیم تا نقش خود را در این اتفاقات بیان کند.

سخنگوی دولت آلمان گفت: ما برای اتخاذ گام‌های بیشتر در تماس نزدیک با شرکای اروپایی خودمان هستیم.

به گفته زایبرت، آلمان از سازمان منع تسلیحات شیمیایی (OPCW) هم برای تجزیه و تحلیل مدارک مربوط به مسمومیت ناوالنی استفاده کرد. به گفته سخنگوی دولت آلمان، بازرسان این سازمان هم اکنون به طور مستقل استفاده از یک "عامل اعصاب نظامی" را به عنوان عامل مسمومیت ناوالنی تایید کرده‌اند.

ناوالنی که در بیمارستانی در برلین مشغول معالجه است، بعد از بد شدن حالش در پرواز داخلی روسیه، با هواپیما به آلمان منتقل شد. آلمان می‌گوید او با عامل اعصاب "نوویچوک" به سبک شوروی، به قصد کشتن مسموم شده است؛ در حالی که روسیه می‌گوید شاهدی مبنی بر مسمومیت ناوالنی مشاهده نکرده است.

سخنگوی دولت آلمان پیشتر در بیانیه‌ای اعلام کرد، در آزمایشگاه ارتش آلمان با استناد به بررسی‌ نمونه‌گیری‌هایی از الکسی ناوالنی که در بیمارستان "چریته" بستری است، به این نتیجه رسیدند که او با ماده "نوویچوک" مسموم شده و جایی برای "شک و تردید" نیست.

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.