2020/10/29
۱۳۹۹ پنج شنبه ۸ آبان
درخواست سازمان ملل برای اجرای تحریم تسلیحاتی لیبی

درخواست سازمان ملل برای اجرای تحریم تسلیحاتی لیبی

شورای امنیت سازمان ملل در قطعنامه‌ای از تمامی کشورها خواست تا تحریم تسلیحاتی علیه لیبی را اجرایی کرده و تمامی مزدوران خود را از این کشور بیرون بیاورند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، این شورا همچنین خواستار مذاکرات سیاسی و آتش بس در جنگ لیبی شد و تاکید کرد که هیچ جایگاهی برای راه حل نظامی وجود ندارد. این قطعنامه با ۱۳ رای موافق تایید شد و روسیه و چین از رای دادن امتناع کردند.

این قطعنامه در پی گزارش اخیر سازمان ملل از سوی کارشناسان ناظر بر تحریم تسلیحاتی لیبی ارائه شد که طرف‌های درگیر در این کشور و حامیان بین المللی چون امارات، اردن و روسیه و ترکیه و قطر را به نقض تحریم تسلیحاتی متهم کرده و گفتند، این تحریم‌ها در مجموع بی اثر بوده است.

در این قطعنامه همچنین به تمدید ماموریت سیاسی سازمان ملل در لیبی تا سپتامبر آتی میلادی نیز اشاره و تاکید شده که این هیات سیاسی نقش مهمی در تسهیل روند سیاسی در این کشور و دستیابی به یک آتش بس دائم ایفا می‌کند.

این قطعنامه همچنین از تمامی طرف‌های درگیر در لیبی می‌خواهد تا بدون تاخیر به مذاکرات سیاسی و آتش بس دائمی تحت رهبری فرستاده ویژه جدید در این کشور متعهد بمانند؛ احتمال دارد که نیکولای ملادنف، وزیر خارجه سابق بلغارستان به این سمت انتخاب شود.

همچنین این قطعنامه از آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل خواسته تا اقدامات لازم را برای دستیابی به آتش بس دائمی و نقش احتمالی هیات این نهاد در لیبی درباره ارائه حمایت قاطه از آتش بس ارزیابی کند.

در این قطعنامه همچنین تعطیلی اجباری تاسیسات نفتی در لیبی محکوم و تاکید شده که منابع نفتی این کشور به نفع همه مردم لیبی است.

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.