2020/12/01
۱۳۹۹ سه شنبه ۱۱ آذر
ماکرون از ترکیه خواست به گفت‌وگو رو بیاورد

ماکرون از ترکیه خواست به گفت‌وگو رو بیاورد

رئیس جمهور فرانسه که چندی پیش تهدید به تحریم ترکیه کرده و از اتحادیه اروپا خواستار ایستادگی علیه آنکارا شده بود، حالا از ترکیه خواسته به یک "گفتگوی مسئولانه" درباره شرق مدیترانه روی آورد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی، امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه در توئیتی به زبان ترکی نوشت: ما در آژاکسیو (نام جزیره‌ای فرانسوی در دریای مدیترانه) پیامی روشن به ترکیه فرستادیم، بیایید یک گفتگوی مسئولانه را با حسن نیت و بدون ساده لوحی دوباره شروع کنیم. این همچنین درخواست پارلمان اروپا هم هست. به نظر می‌رسد که شنیده شده است. بیایید به حرکت ادامه دهیم.

روز جمعه ترکیه، ماکرون را متهم کرد به اینکه آتش را در شرق مدیترانه شعله ور می‌سازد و کار را برای حل مشکلات سخت تر می‌کند.

خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه در مصاحبه با کانال چهار تلویزیون انگلیس گفت، رئیس جمهور فرانسه تلاش دارد نقش ناپلئون را که دو قرن پیش مرده، بر عهده بگیرد اما ماکرون به اندازه کافی برای این نقش قوی نیست.

آکار خاطر نشان کرد، ماکرون تلاش دارد با نقش پیدا کردن در شرق مدیترانه روی مشکلاتش در فرانسه سرپوش بگذارد.

او عنوان کرد، ترکیه از حقوق و منافعش دفاع می‌کند و حدود ۲۰۰۰ کیلومتر خط ساحلی با شرق مدیترانه دارد.

آکار ادامه داد، اتحادیه اروپا نقشی در حل مشکل ایفا نمیکند و تبدیل به بخشی از بن بست شده است در حالی که اختیاری برای تعیین یا تغییر قوانین یا ترسیم مرز در شرق مدیترانه ندارد.

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.