2020/10/30
۱۳۹۹ جمعه ۹ آبان
کارلسن پس از حدود ۲ سال شکست خورد

کارلسن پس از حدود ۲ سال شکست خورد

شب گذشته نفر اول شطرنج جهان پس از ۱۲۵ بازی شکست خورد که با واکنش های زیادی همراه بود.

به گزارش ایسنا، در شطرنج اتفاقات مهمی رخ داد. اتفاقاتی که باعث شد نفر اول شطرنج جهان پس از ۲ سال و ۲ ماه و ۱۰ روز مغلوب شود. مگنوس کارلسن نروژی در حالی بعد از ۱۲۵ بازی بدون شکست در رقابت های کلاسیک مغلوب شد که در کشور خود در مهمترین سوپرتورنمنت حضوری حال حاضر جهان حضور دارد.

پس از شیوع کرونا تمامی رقابت‌های شطرنج به صورت آنلاین پیگیری شد. بعد از گذشت ماه‌ها و کنترل این بیماری در برخی کشورها، اهالی شطرنج تصمیم به برگزاری مسابقات حضوری گرفتند. در جدیدترین رقابت‌ها  سوپرتورنمنت شطرنج بعد از ماه‌ها به صورت حضوری آن هم در نروژ مسابقات خود را دنبال کرد.

نفر اول شطرنج جهان از ۳۱ جولای ۲۰۱۸ شکستی در رقابت های کلاسیک نداشت. اما در رقابت شب گذشته در سوپرتورنمنت حضور شطرنج مقابل نفر ۱۵ جهان به طور شگفت انگیزی شکست خورد. از مگنوس کارلسن به عنوان مرد شکست ناپذیر شطرنج جهان یاد می شد که با باخت دیشب مقابل یان کریشتف دودا باعث شد رکوردش شکسته شود. 

بعد از شکست او بسیاری از اهالی شطرنج و طرفداران کارلسن شوکه شده و به باخت او واکنش نشان دادند. 
حتی فدراسیون جهانی شطرنج بلافاصله بعد از باخت کارلسن واکنش نشان داد و در صفحه رسمی خود از پایان طلسم شکست ناپذیری کارلسن خبر داد.

یان کریشتف دودا که در رده پنجم سوپرتورنمنت حضوری قرار دارد بعد از پیروزی مقابل کارلسن گفت: قبل از این رقابت من بدترین تورنمنت زندگی ام را داشتم! 

او ادامه داد: بسیار خوشحالم چرا که اصلا انتظار این پیروزی جلوی کارلسن را نداشتم.

حال که طلسم کارلسن شکسته شد بسیاری از هوادارن شطرنج می گویند که سلطه او به شطرنج پایان یافته است. بسیاری علیرضا فیروزجا را جایگزین قهرمان نروژی می دانند. 
لازم به ذکر است که کارلسن پس از شکست بسیار منطقی برخورد کرد و عصبانیت خود را نشان نداد. او این باخت را پذیرفت اما همچنان واکنش ها به شکست او در بین اهالی شطرنج و رسانه ها ادامه دارد.

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.