2020/12/03
۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۳ آذر
رئیس جمهور قرقیزستان: نمی‌خواهم رئیس جمهور خونریز تاریخ باشم
سورنبای جینبکف، رئیس‌جمهور قرقیزستان استعفا داد

رئیس جمهور قرقیزستان: نمی‌خواهم رئیس جمهور خونریز تاریخ باشم

روابط عمومی دفتر ریاست جمهوری قرقیزستان اعلام کرد، رئیس جمهور این کشور استعفا داد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، سورونبای جینبکف، رئیس جمهور قرقیزستان در بیانیه‌ای رسمی گفت: من به قدرت چنگ نمی‌اندازم. نمی‌خواهم به عنوان رئیس جمهوری که دست به خون و خونریزی زد و شهروندان خود را به ضرب گلوله از پای در آورد در تاریخ قرقیزستان باقی بمانم. بنابراین، تصمیم گرفتم تا از قدرت کناره‌گیری کنم.

جینبکف همچنین از سادیر جباروف، نخست وزیر جدید قرقیزستان و دیگر سیاستمداران خواست تا طرفدارن خود را از اعتراضات خارج کنند و زندگی صلح‌آمیز را به ساکنین بیشکک بازگردانند.

به دنبال استعفای جینبکف، طرفداران جباروف همچنین خواستار انحلال پارلمان شدند.

اعتراضات اپوزیسیون پس از انتخابات پارلمانی چهارم اکتبر در سراسر قرقیزستان به راه افتاد. معترضان کاخ سفید بیشکک و ساختمان شورای شهر را تصرف کرده و وارد ساختمان کمیته دولتی برای امنیت ملی شدند و باعث آزادی آلمازبک آتامبایف، رئیس جمهور سابق این کشور و دیگر مقامات سابق که در بحبوحه وضعیت فوق‌العاده بازداشت شده بودند، شدند.

به دنبال این درگیری‌ها، کمیسیون مرکزی قرقیزستان نتایج انتخابات را باطل اعلام کرد در حالی که چندین تن از مقامات ارشد این کشور از جمله کوباتبیک برونوف، نخست وزیر قرقیزستان از سمت‌های خود استعفا دادند.

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.