2020/12/01
۱۳۹۹ سه شنبه ۱۱ آذر
ادامه درگیری‌های پراکنده در قره‌باغ

ادامه درگیری‌های پراکنده در قره‌باغ

همچنان که جنگ میان نیروهای ارمنستان و جمهوری آذربایجان بر سر منطقه قره باغ ادامه پیدا کرده، ساکنان این منطقه در حال پیوستن به جوخه‌های نیروهای داوطلب با هدف دفاع از شهرهایشان هستند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، دور جدید جنگ ارمنستان و جمهوری آذربایجان بر سر منطقه قره باغ در تاریخ 27 سپتامبر بالا گرفت و از آن زمان تا کنون صدها کشته به جا گذاشته است. به رغم تلاشهای روسیه برای واسطه شدن برای آتش بس خشونتهای این جنگ شامل حملات توپخانه‌ای، راکتی و پهپادی همچنان ادامه دارند.

روسیه چند روز میزبان دیپلماتهای ارشد ارمنستان و جمهوری آذربایجان برای مذاکره‌ای به طول بیش از 10 ساعت بود که در نهایت با توافق آتش بس روز شنبه گذشته پایان یافت اما این توافق خیلی زود متزلزل شد و دو طرف یکدیگر را به نقض آن متهم کردند.

روز پنجشنبه جمهوری آذربایجان بار دیگر نیروهای ارمنستانی را متهم به گلوله باران چند منطقه آن کرده و بیان داشت، یکی از حملات یک قبرستان را هدف گرفته و سه تن از مردم را کشته است. این ادعا سریعا از سوی ترکیه نیز که علنان در این جنگ جانب جمهوری آذربایجان را گرفته مورد حمایت قرار گرفت.

وزارت امور خارجه ترکیه در بیانیه‌ای بیان داشت: "ارمنستان همچنان به نادیده گرفتن آتش بس انسانی اعلام شده در دهم اکتبر برای تبادل اسرا و قربانیان ادامه می‌دهد و نیروهای این کشور حتی اجازه ندادند برادران آذربایجانی کشته‌های خود را دفن کنند."

مقامهای ارمنستان متقابلا گفتند، جمهوری آذربایجان آتش بس را نقض کرده و مدعی شدند که نیروهای آن در یک حمله به خاک این کشور در روز چهارشنبه دو تن را کشتند. مقامهای دولت خودخوانده منطقه قره باغ نیز وقوع حملات جدید به شهر استپاناکرت (خانکندی)، مرکز قره باغ را که چند روز پیش هدف گلوله باران شدید قرار داشت، گزارش کردند. در "مارتونی" خانه‌ها و ساختمانها به شدت به سبب گلوله باران آسیب دیده‌اند.

در همین حال در مارتونی به مردم فراخوان تحویل گرفتن سلاح داده شده و به افراد سلاح‌های کلاشنیکف داده شده تا به جوخه‌های نیروهای داوطلب با هدف دفاع از شهرهایشان بپیوندند. آراییک هاروتیونیان، رهبر دولت خودخوانده منطقه قره‌باغ مورد حمایت ارمنستان نیز به اعلام قوانین "شرکت نیروهای شبه نظامی" در جنگ پرداخته است.

روز پنجشنبه او همچنین محدودیتهای مسافرتی را برای آنهایی که واجد شرایط جنگیدن هستند گذاشته و افراد تنها تحت شرایطی ویژه و با مجوز مقامات می‌توانند منطقه را ترک کنند.

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.