2020/12/03
۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۳ آذر

"جاسیندا آردرن" پیروز قاطع انتخابات پارلمانی نیوزیلند

حزب کارگر چپ‌میانه جاسیندا آردرن، نخست‌وزیر نیوزیلند پیروز قاطع انتخابات سراسری امروز (شنبه) در این کشور شد و در واقع از سوی رای‌دهندگان بابت واکنش قاطع به پاندمی کووید-۱۹ جایزه دریافت کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، جاسیندا آردرن، رهبر ۴۰ ساله حزب کارگر و نخست وزیر کنونی نیوزیلند و جودیث کالینز ۶۱ ساله، رئیس حزب ناسیونال، چهره های این انتخابات برای تشکیل پنجاه و سومین پارلمان نیوزیلند بودند که به رفراندومی متمرکز بر پاندمی کرونا روی دوره سه ساله آردرن تبدیل شده بود.

این پیروزی بدین معناست که آردرن می تواند اولین دولت تک حزبی طی چندین دهه گذشته را تشکیل داده و وعده هایی را به سرانجام برساند که در دور اول نخست وزیری داده بود اما در دوران شراکت قدرت با حزب ناسیونالیست نتوانست اجرایی کند.

رای گیری از ساعت ۹ صبح به وقت محلی آغاز شد اما تعداد زیادی از رای دهندگان در رای گیری پیش از موعد شرکت کرده بودند. رای گیری در ساعت ۷ عصر به پایان رسید و کمیسیون انتخابات انتشار نتایج اولیه را به سرعت آغاز کرد.

این انتخابات بابت شیوع کرونا در آکلند که به دومین قرنطینه در بزرگترین شهر این کشور انجامید، یک ماه به تعویق افتاد. حزب کارگر با توجه به موفقیت آردرن در کنترل کووید۱۹ به دنبال دور دوم نخست وزیری او بود، در حالی که رقیب او از حزب ناسیونالیست استدلال می کرد که بهتر می تواند با چالش های مالی پسا پاندمی مقابله کند.

کمیسیون انتخابات نیوزیلند امروز اعلام کرد، حدود دو میلیون تن تا روز جمعه رای دادند که حدود نیمی از ۳.۵ میلیون نیوزیلندی واجد شرایط بود. آرای خاص مانند رای نیوزیلندی های خارج نشین و کسانی که خارج از حوزه های سکونت خودشان رای داده اند، ششم نوامبر اعلام می شود.

نیوزیلندی ها همچنین در رفراندوم هایی درباره قانونی شدن اتانازی و مصرف ماریجوآنا شرکت می کنند. نتایج این رفراندوم ها ۳۰ اکتبر اعلام می شود.

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.