2020/12/03
۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۳ آذر
تبریزی پس از 11 سال وارد ساتبیز شد
لیلی و مجنونِ «پیشگام مکتب سقاخانه» در حراج آنلاین

تبریزی پس از 11 سال وارد ساتبیز شد

اثری کمتردیده‌شده از «پیشگام مکتب سقاخانه» هفته آینده در حراج آنلاین ساتبیز به فروش گذاشته می‌شود.
در حراج «هنر قرن بیستم خاورمیانه» ساتبیز که به دلیل شیوع ویروس کرونا از ۲۰ تا ۲۷ اکتبر (۲۹ مهر تا ۶ آبان) به‌صورت آنلاین برگزار می‌شود، بیش از صد اثر از هنرمندان مطرح منطقه به فروش گذاشته می‌شود که از آن جمله می‌توان به یکی از آثار کمتر‌دیده‌شده از صادق تبریزی اشاره کرد. این اثر که «لیلی و مجنون» نام دارد و ابعاد آن 60 در 80 سانتی‌متر است، سال 1338 کشیده شده و قیمتی تخمینی بین 3 تا 4 هزار پوند برای آن در نظر گرفته شده است.
صادق تبریزی در حالی پاییز سال 96 در 79‌سالگی در لندن بدرود حیات گفت که در سه سال فقدانش به انحای مختلف شاهد تلاش برای تمدید یاد و نام او در حراج‌ها و نمایشگاه‌های مختلف بوده‌ایم؛ هنرمندی که هر‌چند پیش از مرگش قدْر ندید ولی در سومین سال رفتنش بر صدر نشسته و آثارش خصوصا در حراج‌ها خواهان زیادی پیدا کرده. سال 2016 اثری از او به کریستیز دوبی راه یافت و سه دوره هم در حراج تهران خوش درخشید.
مهرداد فلاح، نقاش و نماینده هنری خانواده تبریزی، درباره حراج پیشِ‌روی ساتبیز گفت: «آخرین بار سال 2009 بود که اثری از زنده‌یاد تبریزی به حراج ساتبیز راه یافت. با توجه به اتفاقات خوبی که برای آثار تبریزی در حراج‌های اخیر در تهران و لندن افتاده، راهیابی مجدد اثری از این هنرمند به حراج ساتبیز اهمیت بسزایی دارد». فلاح درباره اثر تبریزی در این حراج اضافه کرد: «لیلی و مجنون اثر فوق‌العاده‌ای است مربوط به سال 1338 که جزء دوره کارهای انتزاعی تبریزی محسوب می‌شود. مرحوم تبریزی در تمام دوره‌های کاری‌اش از المان مهرهایش استفاده کرده که در این اثر هم از المان مهر استفاده شده است. من فکر می‌کنم بعد از سال‌ها، به خاطر کم‌بودن آثار تبریزی در بازار هنر، عرضه این اثر در حراج ساتبیز اتفاق مهمی است».

فلاح با اشاره به دوران سخت کرونا که دیوار گالری‌ها از آثار هنری خالی شده و سایه تحریم بر سر کشورمان سنگینی می‌کند، گفت: «در این شرایط سخت جای خرسندی دارد که هنردوستان خارج از کشور همچنان از هنر ایران حمایت می‌کنند و با برگزاری حراج‌های آنلاین و خرید و فروش آثار ایرانی، چرخ هنرهای تجسمی را به گردش درمی‌آورند».
به اعتقاد این نقاش، «هنردوستان خارج از کشور در حالی همچنان حمایت از هنرمندان مکتب سقاخانه را سرلوحه برنامه‌های خود دارند که در داخل ایران بهایی به هنرهای تجسمی داده نمی‌شود. هنرهای تجسمی در ایران مورد بی‌مهری قرار گرفته و حال خوشی ندارند. خوشبختانه مکتب سقاخانه پس از گذشت نیم‌قرن از پیدایش، همچنان جایگاه ویژه‌ای خارج از مرزهای ایران دارد و هنوز هنرهای سنتی که مدرن شده‌اند، مورد توجه خریداران و مجموعه‌داران و علاقه‌مندان هنر ایران هستند».
فلاح عرضه آثار این هنرمند پیشگام را در حراج‌ها و نمایشگاه‌های خارج از کشور تلاشی برای تمدید یاد و نام پیشگام مکتب سقاخانه می‌داند. به اعتقاد او تبریزی در این سال‌ها نشان داده که پتانسیل این را دارد که قیمت آثارش بالا برود و این آثار مسیر خوبی را هم طی می‌کند. همچنین با اقدامات خانواده و همکاری گالری‌داران دست جاعلان از آثار این هنرمند کوتاه شده است.
صادق تبریزی نخستین بار سال 1338 نقاشی‌خط را روی یک پنل سرامیکی کار کرد و به گواه برخی کارشناسان و منتقدان کار این هنرمند روی این پنل سرامیکی، نخستین اثر نقاشی‌خط است که کلماتش به قصد خوانده شدن نوشته نشده است. تبریزی اوایل دهه ۱۳۴۰ نزد استاد علی‌اکبر کاوه خوشنویسی را فراگرفت و پس از آن هم‌زمان با رواج مکتب سقاخانه در میان شماری از هنرمندان، به سبک نقاشی‌خط روی آورد. او در کنار پرویز تناولی، حسین زنده‌رودی، فرامرز پیلارام، مسعود عربشاهی و منصور قندریز از پیشگامان مکتب سقاخانه است؛ مکتبی که ریشه در مکتب‌های قدیمی و میراث فرهنگی ایران داشت و قرار بود پلی میان سنت و دنیای نو بنا کند.
آخرین نمایشگاه این هنرمند ایرانی بهمن 98 در حالی در گالری سهراب برگزار شد که این گالری میزبان آثاری از تمام دوره‌های کاری او شد؛ نمایشگاهی از دوره‌های مختلف کاری تبریزی حدفاصل سال‌های 1338 تا 1392 شامل نقاشی‌خط‌ها، کارهای فیگوراتیو و فیگوراتیو مدرن و مینیاتور مدرن برای آشنایی مخاطبان، هنردوستان و دانشجویان با هنرمندی که زندگی پرماجرا و پرفراز‌ونشیبی داشت؛ شبیه خطوط سرکش، سحرآمیز و کوبنده نقاشی‌هایش.
گفتنی است حراج پیشین ساتبیز که از ۲۷ تا ۳۱ مارس 2020 (۸ تا ۱۲ فروردین 99) به دلیل شیوع ویروس کرونا در لندن به‌صورت آنلاین برگزار شد، فروشی بیش از دومیلیون پوند را ثبت کرد.

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.