2020/10/30
۱۳۹۹ جمعه ۹ آبان
درگیری معترضان با نیروهای امنیتی در سالروز اعتراضات لبنان

درگیری معترضان با نیروهای امنیتی در سالروز اعتراضات لبنان

منابع از وقوع درگیری‌های شدید میان معترضان لبنانی و نیروهای امنیتی حین تلاش معترضان برای ورود به مقر پارلمان خبر دادند.

به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه رأی الیوم، معترضان در اولین سالروز انقلاب ۱۷ اکتبر در مرکز بیروت تجمع کرده و به سمت مقر پارلمان سنگ پرتاب کردند. آن‌ها برای ورود به پارلمان تلاش کردند.

نیروهای امنیتی نیز با گاز اشک‌آور مانع از ورود معترضان به داخل پارلمان شدند و آن‌ها را از مرکز بیروت دور کردند.

فعالان جنبش مردمی لبنان ظهر شنبه تظاهراتی را در خیابان‌های بیروت به سمت بندر بیروت برگزار کردند. فعالان از مناطق مختلف لبنان از شمال، شرق و جنوب با در دست داشتن پرچم‌های لبنان، پلاکاردها و بلندگوهایی در اولین سالروز انقلاب ۱۷ اکتبر شرکت کردند.

فعالان از میدان شهدا به سمت وزارت کشور، بانک مرکزی لبنان و مقر پارلمان حرکت کردند. آن‌ها در بندر بیروت تجمع کرده و شعله انقلاب را به عنوان نماد و یادبود قربانیان انفجار بندر بیروت برافروختند.

معترضان همچنین از مسئولان سیاسی لبنان به شدت انتقاد کرده و از شهروندان خواستند به خیابان‌ها بیایند. آن‌ها بر خواسته‌های خود درباره دولت مستقل و برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام، انجام اصلاحات، محاکمه فاسدان و سارقان و استرداد اموال به غارت رفته و محاکمه عاملان انفجار بندر بیروت تأکید کردند.

شرکت کنندگان تأکید کردند که مقامات سیاسی را محاکمه خواهند کرد و تا قبل از سقوط نظام حاکم دست برنخواهند داشت.

فعالان خواهان دولت مدنی و استعفای رئیس بانک مرکزی لبنان شدند.

لبنان از سال ۲۰۱۹ شاهد بحران‌های پیاپی است. شیوع کرونا و انفجار بندر بیروت نیز بحران اقتصادی در این کشور را افزایش داده است. بحران‌های پیاپی در لبنان باعث استعفای دولت شد و تاکنون گروه‌های سیاسی نتوانسته‌اند به توافقی درباره تشکیل دولت دست یابند. 

جمعه نیز یان کوبیش، هماهنگ کننده ویژه دبیرکل سازمان ملل در لبنان گفت: نیازهای مشروع لبنانی‌ها طی یک سال وحشتناک برآورده نشد و به طور کلی به فراموشی سپرده شد. مقامات سیاسی بارها به اجرای این اصلاحات تعهد دادند اما به آن عمل نکردند.

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.