2021/01/23
۱۳۹۹ شنبه ۴ بهمن
دستور الکاظمی برای حفاظت از تظاهرکنندگان و اعمال قانون

دستور الکاظمی برای حفاظت از تظاهرکنندگان و اعمال قانون

نخست وزیر عراق دستور داد تا نیروهای پشتیبان از پایتخت به استان ذی قار که از روز جمعه به دلیل کشته شدن معترضان در میدان الحبوبی در مرکز الناصریه صحنه تنش‌هایی است، اعزام شوند.

به گزارش ایسنا، به نقل از الحره، مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق در بیانیه‌ای بر لزوم اعمال قانون به روشی که از شرکت کنندگان در تظاهرات‌های مسالمت آمیز حفاظت کرده و آنها را از افراد خرابکار جدا کند، تاکید کرد.

الکاظمی همچنین تصمیم به تشکیل "گروه بحران اضطراری" با "اختیارات اداری، مالی، امنیتی برای حفاظت از شرکت کنندگان درتظاهرات‌های مسالمت آمیز و نهادهای دولت ودارایی‌های شخصی گرفت".

الکاظمی عنوان داشت، رخدادهای تاسف بار که در ذی قار اخیراً رخ داد، ایجاب می‌کند که موضع مسئولانه‌ای در تمامی سطوح صورت بگیرد و باید تلاش‌های مردمی در راستای منافع عراق یکپارچه گردد.

وی تصریح کرد که این کمیته عالی رتبه در راستای بستن راه در مقابل هرچیزی که می‌تواند فتنه انگیزی کند و شرکت کنندگان مسالمت جو را در رویارویی با دولت قرار دهد، تلاش خواهد کرد.

الکاظمی عنوان داشت که دولت از زمانی که روی کار آمد، بر یاری رساندن به اعتراضات مسالمت آمیز و حمایت از رویکردهای عادلانه که خواسته جوانان عراقی است، اهتمام ورزید.

مسئولان اخیراً منع آمد و شد را در این استان إعمال کرده و رئیس پلیس ذی قار را برکنار کردند.

پیشتر منبعی آگاه در اداره بهداشت الناصریه از افزایش تلفات رخدادهای روزگذشته میدان الحبوبی در این شهر خبر داد.

منبع مذکور تصریح کرد: آمار نهایی تلفات اتفاقات روز گذشته میدان الحبوبی به ۴ کشته و ۹۰ مجروح افزایش یافته است.

وی اظهار داشت: از میان مجروحان، ۷۵ نفر با چاقو و ۱۵ نفر با شلیک گلوله زخمی شده‌اند.

این درگیری‌ها در حالی روی داد که روز گذشته طرفداران صدر به میدان الحبوبی در شهر الناصریه، مرکز استان ذی‌قار حمله کردند و خیمه‌های تظاهرکنندگان و تحصن‌کنندگان را آتش زده و تلاش کردند تا بر این منطقه تسلط یابند، در این میان نیروهای امنیتی تنها به نظاره این درگیری‌ها بسنده کردند.

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.