2021/02/28
۱۳۹۹ يکشنبه ۱۰ اسفند
آمریکا سامانه گنبد آهنین در کشورهای عربی مستقر می‌کند
با موافقت اسرائیل

آمریکا سامانه گنبد آهنین در کشورهای عربی مستقر می‌کند

منابع عبری از موافقت اسرائیل با استقرار سامانه‌های پدافندی "گنبد آهنین" در چند کشور عرب حوزه خلیج فارس خبر دادند.

به گزارش ایسنا، روزنامه عبری زبان هاآرتص نوشت که آمریکا به زودی استقرار سامانه‌های گنبد آهنین را در پایگاه‌هایش در کشورهای عرب حوزه خلیج فارس و برخی کشورهای خاورمیانه و اروپا پس از اعلام موافقت اسرائیل آغاز می‌کند.

طبق این گزارش، موافقت اسرائیل با استقرار سامانه‌های مذکور در کشورهای عرب حوزه خلیج فارس پس از عادی سازی روابط با بحرین و امارات و معامله تسلیحاتی آمریکا با امارات و عربستان صورت گرفته است.

هاآرتص در ادامه گزارش داد که وزارت جنگ اسرائیل دومین سکوی سامانه گنبد آهنین را سه هفته پیش به وزارت دفاع آمریکا تحویل داده است.

در همین حال، منابع وزارت جنگ اسرائیل گفتند که آمریکایی‌ها سامانه‌های گنبد آهنین را تحویل گرفته‌اند و موافقت مقامات این رژیم را برای استقرار این سامانه‌ها در پایگاه‌هایشان در شماری از کشورها، به ویژه کشورهای منطقه خاورمیانه، اروپا و خاور نزدیک کسب کرده‌اند.

طبق گزارش این رسانه، مقامات اسرائیل اسامی کشورهایی که قرار است این سامانه‌ها در پایگاه‌های آنها مستقر شود را فاش نکردند.

هاآرتص در ادامه به نقل از مقامات اسرائیل نوشت که علی‌رغم استقرار سامانه‌های مذکور، نیروهایی نیز در کشورهای منطقه اروپای شرقی مستقر خواهند شد، چراکه آمریکا نگران تهدید روسیه برای نیروهای خود و زیربناهای راهبردی در این منطقه است.

مقامات رژیم اشغالگر درحالی نام کشورهای مقصد سامانه‌های مذکور را اعلام نکرده‌اند که سپتامبر ۲۰۱۸ یک رسانه سعودی اعلام کرد، عربستان قراردادی را برای خرید سامانه‌های گنبد آهنین از اسرائیل به واسطه آمریکا امضا کرده است.

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.