2021/04/18
۱۴۰۰ يکشنبه ۲۹ فروردين
همایش داووس به صحنه دعوای نتانیاهو و پادشاه اردن تبدیل شد
منابع عبری‌زبان نوشتند

همایش داووس به صحنه دعوای نتانیاهو و پادشاه اردن تبدیل شد

منابع سیاسی در تل‌آویو اعلام کردند، همایش جهانی داووس به صحنه دعوای نخست‌وزیر اسرائیل و پادشاه اردن تبدیل شد.

به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه رأی الیوم چاپ لندن، منابع سیاسی عالیرتبه اعلام کردند، همایش اقتصادی داووس که شنبه به کار خود پایان داد، به صحنه دعوای میان بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل و عبدالله دوم، پادشاه اردن تبدیل شد. نتانیاهو در سخنرانی‌اش وضعیت واکسیناسیون را ستود و زمانی که از او سوال شد که جهان در چه زمینه‌ای می‌تواند از این رژیم بیاموزد، گفت: "آموزش و بازار آزاد".

نتانیاهو درباره عادی‌سازی گرم روابط با کشورهای شورای همکاری خلیج فارس و مراکش گفت: این نوع جدیدی از صلح است که روابط میان اعراب و اسرائیل را تغییر می‌دهد. 

این منابع اعلام کردند، شریک قدیمی صلح با اسرائیل یعنی پادشاه اردن در سخنرانی‌اش در همایش از نتانیاهو به شدت انتقاد کرد. وی گفت: دیدیم که اسرائیل وارد نبرد بسیار موفقی در زمینه واکسیناسیون کرونا شد اما نه برای فلسطینی‌ها. اگر به نزدیک بودن بین فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها نگاه کنیم پس نمی‌شود بخشی از جامعه را واکسیناسیون کرد و بخش دیگر را نادیده گرفت. درس اول این است که کرونا مرزی یا فرقی بین فقرا و ثروتمندان قائل نیست.

پادشاه اردن تأکید کرد: حفاظت از جان ساکنان آواره در برابر کرونا یک وظیفه جهانی است. اسرائیلی‌ها بدون واکسیناسیون فلسطینی‌ها در امان نخواهند بود.

روابط میان اردن و اسرائیل تقریبا در یک بحران دیپلماتیک به سر می‌برد. نتانیاهو و عبدالله دوم در دوره اخیر نشستی برگزار نکرده‌اند. آخرین نشست آن‌ها سال ۲۰۱۸ بود.

پادشاه اردن همچنین در نشست بر لزوم حل نزاع فلسطین و اسرائیل براساس راهکار تشکیل دو کشور در مرزهای ژوئن ۱۹۶۷ به پایتختی قدس شرقی تأکید کرد.

وی تأکید کرد: جایگاه قدس نزد مسلمانان و مسیحیان و برای یهودیان بزرگ است و کلید صلح در منطقه است. مساله قدس باید به صورت نهایی حل شود.

اسرائیل اواخر هفته گذشته مرزهای زمینی خود را با تمام کشورها از جمله اردن و مصر بست؛ مساله‌ای که به گفته کارشناسان در تل‌آویو موجب سرد شدن روابط با اردن می‌شود.

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.